Recipes & Meal Planning

Quick & Easy Unstuffed Cabbage Rolls

Quick & Easy Unstuffed Cabbage Rolls

Shelly Oswald

I LOVE cabbage rolls but who has time to mess with the blanching & rolling & stuffing?  Not me!

Quick & Easy Unstuffed Cabbage Rolls

Shelly Oswald

I LOVE cabbage rolls but who has time to mess with the blanching & rolling & stuffing?  Not me!

Spaghetti Bolognese

Grandma Ruth's Spaghetti Sauce (Spaghetti Bolog...

Shelly Oswald

This family favorite can be used as a Spaghetti Sauce or as Sloppy Joe filling on a bun or piece of bread.

Grandma Ruth's Spaghetti Sauce (Spaghetti Bolog...

Shelly Oswald

This family favorite can be used as a Spaghetti Sauce or as Sloppy Joe filling on a bun or piece of bread.

Instant Pot Easy Peel Hard Boiled Eggs

Instant Pot Easy Peel Hard Boiled Eggs

Shelly Oswald

How do I make easy to peel hard boiled eggs?  Cook 6, 12, 24 or 30 at a time in an Instant Pot!

Instant Pot Easy Peel Hard Boiled Eggs

Shelly Oswald

How do I make easy to peel hard boiled eggs?  Cook 6, 12, 24 or 30 at a time in an Instant Pot!

Meatloaf

Meatloaf

Shelly Oswald

Unlike Randy in A Christmas Story, I like meatloaf hot as a meal or cold on a sammie. Flavor and texture are key for me; I want meatloaf dense enough...

Meatloaf

Shelly Oswald

Unlike Randy in A Christmas Story, I like meatloaf hot as a meal or cold on a sammie. Flavor and texture are key for me; I want meatloaf dense enough...

Dill Pickled Eggs

Dill Pickled Eggs

Shelly Oswald

Tis the season of the eggs so, here's another one of my favorite pickled egg recipes.

Dill Pickled Eggs

Shelly Oswald

Tis the season of the eggs so, here's another one of my favorite pickled egg recipes.

Eat Better & Save Money with Meal Planning

Eat Better & Save Money with Meal Planning

Shelly Oswald

"In the US, an average person wastes 238 pounds of food per year (21 percent of the food they buy), costing them $1,800 per year."  

Eat Better & Save Money with Meal Planning

Shelly Oswald

"In the US, an average person wastes 238 pounds of food per year (21 percent of the food they buy), costing them $1,800 per year."